Kirtan

Киртан

Kirtan on üks jooga ja meditatsiooni meetoditest.

Kirtana ajal lauldakse maha-mantrat (Hare Krišna, Hare Krišna / Krišna Krišna, Hare Hare / Hare Rama, Hare Rama / Rama Rama, Hare Hare) mingi kindla motiivi nimel. Kirtanaid võib korraldada enda kodus, pere või sõpradega, külas või looduses. Üks inimene “juhib” kirtanat ehk alguses ta laulab Hare Krišna maha-mantrat üksi ning seejärel kordavad seda sama motiiviga ülejäänud osalejad. Niimoodi vaheldades võivad kirtana osalejad laulda seda mantrat üsna kaua, kuid ilma tüdimuseta, kuna sellest tulenev helivibratsioon on transedentaalne, mitte materiaalne. Seepärast kõik, kes laulavad seda mantrat, tunnevad vaimset naudingut.

Kirtana eripära on selles, et selle käigus saab kuulda Hare Krišna mantrat mitte ainult siis kui te ise seda laulate, seda saab kuulda ka teiste hääli kuulates. Mantrat võib laulda ükskõik millisel motiivil. Tavaliselt lauldakse mantrat muusikainstrumentide saatel, kuid see ei ole kohustuslik. Kirtana jaoks on sobilikud pigem traditsioonilised india muusikainstrumendid – trumm(mrdanga), pronksist taldrikud (karatalid), harmoonium(samvadini), keelpill(sitar). Kui neid aga pole võib neid asendada sellega mis teil aga parasjagu on, kujutlusvõime aitab selle juures kaasa. Võib kasutada klaverit, lõõtspilli, flööti, kitarri jne. Hea on ka lihtsalt plaksutada rütmi. Ka lapsed võivad osa võtta kirtanatest, see mõjub soodsalt nende vaimsele arengule. Nii võib kogu pere õhtuti kokku tulla ja ühiselt kirtanat laulda. Hea on teha kirtanaid iga päev või isegi tihemini.

Hare Krišna mantra hääldamine toob teile vaimse äratuse tunde ja kusjuures see tunne hakkab ainult järkjärgult süvenema. Võite selles ise veenduda. Proovige näiteks viis minutit järjest korrata mõnda muud sõna või fraasi. Kui te aina kordate näiteks “Pepsi-cola”, siis ilmselt juba paari minuti pärast olete te väga tüdinenud, saamata sellest mingitki rahuldustunnet. Sõnad Maha-Mantras on transedentaalsed, mitte materiaalsed! Seda korrates tekib soov seda ikka ja jälle aina korrata ja korrata.

Templis leiab kirtan aset iga päev kell 7.15 – 7.45 ning pühapäeval kell 14.00-15.00 ja 17.30-20.00.

Samuti ka muul ajal sõltuvalt pühendunute entusiasmist.

Samuti ka muul ajal sõltuvalt pühendunute entusiasmist.